Gitarowy Rekord Świata 2022 - Friday Night In WrocLove - Wrocław

"Friday Night In WrocLove" na Gitarowym Rekordzie Świata 2022

Gitarowy Rekord Świata obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia. Największe spotkanie gitarzystów z całego świata otworzy specjalnie przygotowany na tę okazję koncert "Friday Night In WrocLove"! W piątkowy wieczór, 29 kwietnia we wrocławskim klubie Stary Klasztor przywołamy klimat historycznego koncertu wielkiej gitarowej trójki: AL DI MEOLA, JOHN MCLAUGHLIN i PACO DE LUCÍA. Ci trzej wybitni gitarzyści spotkali się u szczytu formy i zagrali w grudniowy wieczór 1980 roku koncert w San Francisco, który odbił się szerokim echem na całym świecie. Koncert został zarejestrowany, a 5 wybranych utworów wydanych zostało na początku 1981 roku na krążku zatytułowanym "Friday Night in San Francisco", który stał się milowym krokiem w popularyzacji gitary akustycznej i przyczynił się do wzrostu sławy wszystkich trzech geniuszy gitary. Album został określony jako „najbardziej wpływowy ze wszystkich albumów na żywo z gitarą akustyczną”, a występ w San Francisco jako "wydarzenie muzyczne, które można porównać do występu Benny Goodman Band w Carnegie Hall w 1938 roku”.

W hołdzie mistrzom gitary zapraszamy na "Friday Night In WrocLove". Na scenie Starego Klasztoru pojawi się trio Que Passa Guitars, któremu towarzyszyć będą gościnnie wybitni gitarzyści - Marek Napiórkowski i Jacek Królik. Muzycy specjalnie na tę okazję przygotowali program pod kierownictwem Jarka Dzienia. Zagrają nieśmiertelne Mediterranean Sundance/Rio Ancho, Frevo Rasgado czy Manhã De Carnaval oraz inne utwory z repertuaru wybitnej trójki. Po tym popisowym występie zapraszamy na flamenco after party z elementami improwizacji. Zapowiada się arcyciekawy gitarowy wieczór!
Dla uczestników Gitarowych Rekordów Guinnessa z lat ubiegłych przygotowane będą ulgowe bilety wstępu na koncert.


QUE PASSA GUITARS to trio, którego trzon stanowią frontmani Que Passa – krakowskiego zespołu z kręgu flamenco fusion: Jarek Dzień i Marcin Hilarowicz. Jarosław Dzień gra na gitarze akustycznej i flamenco. Jest liderem i autorem utworów Que Passa. Współpracował m.in. z Rico Sanchez & the Gypsies, Andrzejem Szęszołem, zespołem Megitza czy Teatrem Witkacego w Zakopanem. Marcin Hilarowicz o gitarzysta akustyczny, cajonista, kompozytor i muzyk sesyjny. Współpracował m.in. z Kraków Street Band, Hard Times, Moribunda czy Teatrem STU. Trzecim muzykiem w składzie jest Sławomir Pogoda – gitarzysta jazz-rockowy, ceniony sideman, znany z udziału w licznych spektaklach muzycznych: Mamma Mia, Hot Stuff, Evita, Jesus Christ Superstar czy La Bizzarre du Moulin Rouge. Współpracował z wieloma zespołami i muzykami, m. in.: No Limits, Antyradio Coverband, Piano 21, Filharmonia Śląska, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Filip Sojka, Gienek Loska. Sławek współpracował z Que Passa w latach 1999 – 2002, natomiast w latach 2011 – 2013 współtworzył trio z Jarkiem i Marcinem, które powraca na sceny pod nazwą Que Passa Guitars.

MAREK NAPIÓRKOWSKI od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – trzynastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za album „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC” będący, zdaniem kapituły, „muzycznym pomostem pomiędzy Warszawą i Nowym Jorkiem, niepodważalnym dowodem, że muzyka nie granic gatunkowych i geograficznych”. Samego Artystę jury doceniło za „podziwiany od lat wyjątkowy kunszt wykonawczy”. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. 

JACEK KRÓLIK to gitarzysta, który współtworzył takie zespoły jak: Chłopcy z Placu Broni, Lombard, Tilt, Funk de Nite, Kreszendo.Współpracował z największymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Justyną Steczkowską, Grzegorzem Ciechowskim, Urszulą, Renatą Przemyk, Edytą Górniak, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Anną Treter, Krystyną Stańko, Adamem Sztabą, Ewą Bem, Robertem Chojnackim.Od 1997 r. na stałe współpracuje z Grzegorzem Turnauem i Krzysztofem Cugowskim. Wraz z Ryszardem Sygitowiczem i Mietkiem Jureckim, od wielu lat tworzy zespół Giganci Gitar.W swoim dorobku artysta posiada ponad 150 nagranych płyt, był również wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w plebiscytach branżowych pism muzycznych.

29.04.22 godz.20.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
Gitarowy Rekord Świata 2022 - Friday Night in WrocLove
QUE PASSA GUITARS feat. MAREK NAPIÓRKOWSKI & JACEK KRÓLIK
miejsca siedzące: 60 zł – I pula
miejsca stojące: 45 zł - I pula
wejściówki dla gitarzystów: 30 zł

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń