Urodziny Jimiego Hendrixa - urodziny Leszka Cichońskiego

Urodziny JIMIEGO HENDRIXA i LESZKA CICHOŃSKIEGO w Starym Klasztorze

29 listopada we wrocławskim klubie Stary Klasztor odbędzie się specjalny koncert - połączone urodziny Jimiego Hendrixa i Leszka Cichońskiego. Cichoński co roku dziękuje Hendrixowi za inspirację zbierając tysiące gitarzystów na wrocławskim Rynku i wykonując razem rekordowe „Hey Joe”. Na urodzinowym koncercie nie zabraknie więc jego kompozycji „Thanks Jimi”. Można też będzie usłyszeć najbardziej znane przeboje obu Jubilatów i wiele rockowych hitów z lat siedemdziesiątych, Na scenie pojawią się specjalni goście m.in. Wojciech Hoffman (TURBO) , Remigiusz Szuman i Damian Ukeje. Wystąpi także gitarzysta Raya Charlesa - Kenny Carr!

Artystom towarzyszyć będzie świetna sekcja Guitar Workshop: Tomasz Grabowy – bass oraz grający w grupie Mikromusic : Robert Jarmużek- keyb i Łukasz Sobolak – drums

Koncert jest też okazją do szczęśliwego finału akcji „Gitara dla Szumana!”. Od początku roku Fundacja Gitarowa Leszka Cichońskiego prowadziła zbiórkę na nowy instrument dla niewidomego artysty Remigiusza Szumana. Wymarzona gitara będzie oficjalnie wręczona Remigiuszowi w czasie koncertu . Pozwoli mu wyrażać swoją wrażliwość, dzielić się nią z publicznością jeszcze tego wieczoru.

– Jimi Hendrix odszedł od nas 53 lat temu, kończyłby właśnie 81 lat . W ciągu zaledwie trzech lat stworzył muzykę, która zmieniła Świat. Jest mu więc za co dziękować. To właśnie Hendrix zainspirował mnie do stworzenia największego dziś święta gitarowego na świecie – dzięki Jimiemu od 21 lat tysiące gitarzystów spotyka się we Wrocławiu, cieszymy się razem muzyką, a co najważniejsze – przeżywamy ją razem. Hendrix urodził się 27., a ja 25 listopada. Zapraszam wszystkich na nasze wspólne urodziny do Starego Klasztoru – mówi Leszek Cichoński.

LESZEK CICHOŃSKI

Gitarzysta, kompozytor, wykładowca i autor podręczników dla gitarzystów i pomysłodawca wrocławskiego Gitarowego Rekordu Guinnessa. Jako 12-letni chłopiec biegał po podwórku z małym 'pudełkiem' grając "Dom Wschodzącego Słońca" i " Kiedy byłem małym chłopcem". Skąd mógł przypuszczać, że będzie kiedyś to grał z Tadeuszem Nalepą w stolicy bluesa – Chicago

Debiutował z zespołem CDN 40 lat temu -w 1982 roku na festiwalu w Jarocinie. Grał na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. w Narooma w Australii i Monterey Bay Blues Festival w Californii, gdzie wspólnie z John "Broadway" Tucker Band otworzył wieczorny koncert na głównej scenie, na której grali m.in. Jimi Hendrix i Janis Joplin. Był to pierwszy i jedyny występ Polaka na słynnej scenie w Monterey.

Od 2003 roku w maju na Rynku we Wrocławiu, Wielka Gitarowa Orkiestra pod dyrekcją Leszka Cichońskiego wykonuje utwory Hendrixa w ramach "Thanks Jimi Festival". Jednym z haseł imprezy jest ustanowienie Rekordu Guinnessa w zbiorowym graniu przeboju Hendrixa "Hey Joe". Aktualny rekord z 2023 roku wynosi 7967 gitar.

Współpracował m.in. z ojcem polskiego bluesa Tadeuszem Nalepą, legendarnym jazzmanem Wojciechem Karolakiem, dzielił scenę z największymi gigantami gitary jak Steve Vai. Jego płyty były nominowane do prestiżowej nagrody Fryderyki. Odznaczony w 2017 roku Medalem Brazowym, a w 2023 Srebrnym Medalem „Gloria Artis - Zasłużony Kulturze” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medalem „Zasłużony dla Miasta Wrocławia”.

Ostatnia płyta „Thanks Jimi Symphonic” Leszek Cichoński & Friends, została zarejestrowana w sali Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i jest symbolicznym podziękowaniem dla Hendrixa.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń