Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej

 Wrocław

 Stary Klasztor - Sala Gotycka
 ul. Purkyniego 1

 24.10.2021

 19:00

 Ceny biletów

 35, 50 zł

Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej - koncert legend białoruskiego protestu

W ramach X Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej zapraszamy na koncert legend białoruskiego protestu
24 października w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze wystąpią czołowi artyści niezależnej sceny białoruskiej - Nasta Niakrasava z koncertem „Moc głosu. Głos kobiety” oraz Zmicier Wojciuszkiewicz z koncertem „Najlepsze i nowe!”

Nasta Niakrasava – etnomuzykolożka, śpiewaczka. Pochodzi z Polesia białoruskiego. Ukończyła dyrygenturę chóralną oraz historię sztuki w Mińsku. Absolwentka warszawskiej Muzykologii. Łączy działalność naukowo-badawczą z działalnością artystyczną. Jej repertuar – to z jednej strony dawne pieśni ludowe pieczołowicie przygotowane tak jak śpiewały wiejskie mistrzynie i mistrzowie, z drugiej strony – to współczesne interpretacje ludowego repertuaru z wykorzystaniem różnych stylistyk muzyki popularnej. Znana z wykonań muzyki tradycyjnej a'cappella oraz udziału w takich zespołach jak Kviecień, FolkRoll, R.U.T.A., Jacek Kleyff.

Zmicier Wojciuszkiewicz, czyli po prostu Todar, nie wymaga specjalnej reklamy. Kompozytor, piosenkarz, prezenter i muzyk podczas swojej długiej kariery zdążył zaśpiewać w takich zespołach jak Palac i Kriwi, a także dodać romansu wspólnym projektom „Album Ludowy”, „Święty Wieczór”, „Tu się urodziłem”. Ale dla szerokiego grona słuchaczy jest lepiej znany jako śpiewak-bard, który wchodzi na scenę z gitarą i fascynuje publiczność, zwłaszcza jej żeńską połowę, białoruskimi melodiami. Wraz z założonym w 2001 roku zespołem WZ-Orkiestra, Zmicier nagrywa większość swoich przebojów. Zespół nie boi się twórczych eksperymentów, dlatego wykonuje muzykę w stylach retro, rock, folk, urban chanson, autorska piosenka. Wojciuszkiewicz z powodzeniem występował na scenach Niemiec, Japonii, Szwecji, Francji, Włoch, a 24 października odwiedzi Wrocław.

Przed koncertem o godz. 17.00 zapraszamy na czytanie performatywne sztuki Alaksieja Masko „Aisling” w reż. Julii Siemaszki - wstęp wolny

Rozwiń