Wrocław

 Stary Klasztor - Sala Gotycka
 ul. Purkyniego 1

 15.10.2024

 19:30
 

FANFARA CIOCĂRLIA - legendarna bałkańska orkiestra dęta zagra we Wrocławiu!

FANFARA CIOCĂRLIA, jedna z najważniejszych orkiestr dętych, dzięki której szalone bałkańskie rytmy pokochał cały świat, świętuje 25. rocznicę powstania zespołu z nowym albumem "It Wasn't Hard To Love You"!

Ethno Jazz Festival zaprasza 15 października do Starego Klasztoru na jubileuszowy koncert.

25 LAT TEMU: Kręta i wyboista droga wijąca się pośród pagórków, które nie chcą być nazywane górami - gdzieś w północno-wschodniej Rumunii, blisko granicy z Mołdawią. Obok domów, które Chagall rzucił w pejzaż jakby przypadkiem, stojących krzywo i odważnie kolorowych w błocie, z oknami rozdziawionymi na przechodniów. W końcu podróżny skręca ostro w lewo i, przejeżdżając kolejną żwirową drogę, dociera do miejsca narodzin jednego z najbardziej niesamowitych zjawisk w muzyce dętej: Zece Prăjini, miejsca, gdzie zaczęła się historia Fanfary Ciocărlia. Tutaj, w 1997 roku, 12 muzyków wyruszyło, by podbić świat głębokimi dźwiękami tub i tenorówek, przeplatanymi dzikimi kakofoniami trąbek i saksofonów. Wyzwolić radosną moc wschodnioeuropejskiej muzyki dętej na świat - to był pomysł! Poważność ich misji została utrwalona już w 1998 roku na ich pierwszym albumie, z cytatem starszego trębacza Radulescu: "... poczekajcie, zobaczycie - kiedyś zagramy na Marsie". Od tego doniosłego stwierdzenia zespół przebył miliony kilometrów na niezliczonych trasach koncertowych, próbując dotrzeć do czerwonej planety.

TERAZ: Nic nie trzeba przepisywać na temat ich muzyki. Niezrównany talent Fanfary Ciocărlia do łączenia bałkańskiej muzyki dętej z nutami jazzu, popu i rocka, wszystko wykonane z szaloną precyzją i w zawrotnych tempach, nadał im status kultowy i uczynił stałym elementem sceny muzycznej, od punku po klasykę. Dwadzieścia pięć lat, tysiące koncertów i 9 studyjnych albumów później, Fanfara Ciocărlia była na szczycie swojej kariery, gdy pandemia wstrząsnęła światem. Ten bezprecedensowy wydarzenie oznaczało dla nich to samo, co dla milionów innych artystów na całym świecie: nagłe zatrzymanie wszelkiej pracy. A podczas gdy świat wydawał się zatrzymać w miejscu, wielu fanów zespołu stało się aktywnych i pomogło im ukończyć długo planowany album z okazji 25-lecia, dzięki wsparciu finansowemu i słowom otuchy. Teraz wyniki można usłyszeć: "It Wasn't Hard To Love You" to muzyczna oda do tysięcy fanów Fanfary Ciocărlia.

To najnowszy rozdział w historii wielkiego zespołu z małej wioski, zespołu, który chce wywoływać uśmiechy na twarzach ludzi, i zespołu, który pragnie długiej przyszłości pełnej ekscytujących koncertów trwających głęboko w noc.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wybierz sektor z planu sali